Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

 

 

 

 

 


 

  
Úvod » O KLIMATIZACÍCH

O KLIMATIZACÍCH

Informace ohledně výběru klimatizace - spotřeba, výkon, provedení.


Provozní náklady a energetická třída zařízení.

Koeficient využití energie COP ( koeficient pro topení )

Koeficient využití energie EER ( koeficient pro chlazení )

 

Vyvarujte se nákupů neznámých a neznačkových zařízení !

Spolehlivost je dána kvalitou vnitřních dílů jako je kompresor, motor ventilátoru, jejich uložení.

Tedy sestava dílů, které nevidíte!  Zato u neznámích klimatizací jsou po instalaci slyšet.

Na našich stránkách Vám proto nabízíme pouze kvalitní a prověřené produkty, pro bytové a komerční využití. To vše za velmi výhodné a dostupné ceny s návazností na kvalitní provedení montáže. Navíc při montáži pro bytové účeli DPH 15% na klimatizace a celkovou montáž. Záruka 3 Roky na zařízení, materiál a montáž.

 

Montáž klimatizace

Vzhledem k tomu, že provádíme distribuci klimatizací a tepelných čerpadel, které nepatří mezi levné záležitosti,navíc pro jejich instalaci, zprovoznění, správný chod a dlouhouhou životnost  je potřeba nejenom odborná způsobilost, technické vybavení a postupy, doporučuje se tato zařízení a také, z hlediska nařízení EU instalovat pouze osobami způsobilími k této činnosti. Tedy ne svépomoci.


Pro stanovení správného výkonu klimatizace je nutné znát

1)  Velikost prostoru v m3, který chceme chladit, nebo vytápět

2)  Počet oken a jejich velikost v m2

3)  Světovou orientaci místnosti JZ ...

4)  Podkrovní místnost , přízemní místnost ...

5)  Další zdroje tepla - počet osob, spotřebičů, tepelné ztráty objektu

 

Je tedy mnoho důvodů proč si pořídit klimatizaci

 

Někteří jsou nuceni vzhledem k jejich orientaci domu vůči světové straně.Následně pak volí toto zařízení z důvodu nesnesitelného horka přes den a v noci při spánku což je únavné!

Jiní volí toto zařízení z komfortních důvodů, například při práci v kanceláři mají konstantní teplotu bez ohledu na to jak venku je.Cítí se svěže a práce jim jde lépe!

Další skupina lidí požaduje klimatizační jednotky už při výstavbě, nebo rekonstrukci domu.Jejich důvod je jasný.Klimatizaci budou využívat celoročně - nejvíce v přechodných dnech kdy je zima, nebo horko. Klimatizace jim bude udržovat vnitřní teplotu +18°C až +30°C bez ohledu na to jak venku je.

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch montujeme do domů a bytů  jako hlavní zdroj vytápění.Z hlediska pořizovacích a provozních nákladů se jedná o nejekonomičtější způsob, jak dům vytápět.

V přírodě je vždy "něco za něco". Jedinou nevýhodou tepelného čerpadla je skutečnost, že fyzikální procesy nutné pro transport tepla mají určitá teplotní omezení.

Tepelné čerpadlo pracuje, pokud je venkovní teplota vyšší než -15°C. Optimální venkovní teplota pro topení je od -10°C do +10°C.

V našich zeměpisných podmínkách nelze tedy spoléhat na vytápění teplným čerpadlem typu vzduch-vzduch celoročně, ale pokryje řádově 90% až 95% roku.

Pokud se instaluje do budovy s moderními izolačními vlastnostmi, je jeho využití v průběhu roku velmi výrazné - jak v létě pro chlazení, tak v přechodných obdobých a v zimě k velmi ekonomickému vytápění.

Ostatní běžné způsoby vytápění jsou nákladnější až o několik desítek tisíc, které se ovšem nikdy nevrátí zpět.

Nebereme v úvahu tepelné čerpadlo vzduch - voda ! ..... kterými se můžeme zabývat později a lze je využít a napojit na podlahové topení, topení radiátory, fancoil pro topení a chlazení , a dále pak ohřev TUV.

Bereme zde v úvahu topení pomocí plynového kotle, neekologického uhlí a tuhého paliva, přímotopy a elektrické kotle.

Hlavní důvod úspor při vytápění tepelným čerpadlem je jeho funkce, která je popsána níže.

V krátkosti se dá říct, že u všech běžných způsobů vytápění je nutné teplo nejdřív vyrobit a potom jej transportovat do vytápěných prostor.

Aby bylo možno vyrobit v plynovém kotli (95% účinnost) 1kWh tepelné energie, je nutné dodat 0,095 m3 plynu, což je dle dodavatele plynu 2,35 – 2,80 Kč za 1kWh tepla.

U elektrokotle je cena kolem 3,90 Kč za 1kWh tepla.


Výhody tepelného čerpadla

Principem klimatizace je pouze transport energie a tepla. Teplo pouze odebereme a předáme o kousek dál. Tento jednoduchý princip má velkou výhodu ve své nízké energetické náročnosti. Topení tepelným čerpadlem je zatím doposud nejekonomičtější způdob vytápění s nejnižšími provozními náklady. Teplo není třeba oproti klasickým zdrojům tepla neekonomicky vyrábět (hoření) ani přeměňovat (elektrické topení) a hradí se pouze náklady na jeho transport.

Na transport 1 kW tepelné energie je potřeba cca 250W el. energie - koeficient účinnosti (COP) je v tomto případě 4.

Dnešní moderní systémy však za určitých podmínek mohou dosáhnout COP až 6 a více.

Pro příklad zde uvedeme:

klimatizace Daikin

klimatizace TOSHIBA DAISEIKAI 8


Při získaném tepelném výkonu 2,5 kW je zapotřebí elektrický příkon pouhých 500 W.

Domácnosti, které používají k vytápění tepelné čerpadlo, mají možnost získat zvýhodněnou sazbu elektrické energie D56d.

Po dobu 22 hodin je celá domácnost napájena elektřinou v tzv. nízkém tarifu.

Cena elektřiny  je u společnosti ČEZ  2,752 Kč/kWh v nízkém tarifu a 3,081 Kč/kWh ve vysokém tarifu dle ceníku platného  k 1. 1. 2013. Aktuální ceny vám poskytnou dodavatelé elektrické energie.


Princip klimatizace

Nejsnazším vysvětlením funkce klimatizace je princip chladničky. Chladnička odnímá teplo potravinám a to následně uvolňuje do místnosti (nejčastěji černým žebrováním na zadní straně). Jednoduše z jednoho prostoru teplo odebírá a do druhého jej předává. Klimatizace dělá to samé - představte si, že váš pokoj je chladničkou a venkovní jednotka předává na balkoně teplo do okolí...

Fyzikální proces klimatizace

Fyzikální princip v klimatizaci je složený z více procesů za sebou. Základní etapy jsou stlačování par chladiva, kondenzace vysokotlakého plynu na kapalinu (ochlazením), transoprt kapaliny pod tlakem do vnitřní jednotky, expanzi do oblasti s nižším tlakem (přes kapiláru, expanzní ventil) spojené s odpařováním, tj. přeměně kapaliny na plyn (ohřívání, přejímá teplo z prostoru). A pak jsou páry chladiva opět nasávány do kompresoru a stlačovány...

1. fáze – komprese

Kompresor nasává chladivo v podobě par a pod vysokým tlakem tyto páry stlačuje. Páry se při kompresi rovněž stlačováním zahřívají.

2. fáze – kondenzace (předávání tepla)

Vysoce stlačené páry chladiva se v kondenzátoru intenzivně ochlazují a tím dochází k jejich kondenzaci, přičemž se uvolňuje energie nejen stlačení, ale hlavně energie změny skupenství látek (obdobně vodní pára při ohřívání předmětů, například pokličky, chladne a sráží se na vodu – proces chladiva je obdobný, jen probíhá při nižší teplotě (cca 20-55°C). Zkondenzované chladivo v podobě kapaliny je transportováno do místa určení.

3. fáze – expanze (přijímání tepla)

Chladivo v podobě kapaliny proudí k rozstřikovacímu ventilu nebo kapiláře, které slouží díky malému otvoru jako „zúžený“ prostor neřkuli tryska. Průchodem přes rozstřikovací ventil se zařízení dostane do oblasti, kde je nižší tlak a vyšší teplota (výparník s pokojovou teplotou) a kapičky chladiva se tím pádem intenzivně odpařují (obdoba varu vody při 100°C s nutností dodávat teplo vařičem – zde proces probíhá při teplotě okolo 6°C a chladivo si teplo odebírá samo ve výparníku, který se intenzivně ochlazuje). Proud vzduchu procházející výparníkem se tím pádem o výparník velmi intenzivně chladí.

4. fáze – komprese

Odpařená ( kapalina ) chladivo ve výparníku proudí zpět ve formě par do sání kompresoru, kde dochází k opětovné kompresi a celý cyklus se opakuje.

 

Rozdělení klimatizací

 

Klimatizace se rozdělují do několika skupin dle provedení a následného umístění.

Klimatizace nástěnné - umístí se přímo na zeď.

Klimatizace kazetové - umístí se do podhledů ve stropě.

Klimatizace parapetní - umístí se na zem, pod okno, na zeď.

Klimatizace podstropní - umístí se na strop.

Klimatizace split - základní klimatizace tvořena 1 vnitřní a 1 venkovní jednotkou.

Klimatizace MULTI SPLIT - 1 venkovní jednotka, libovolný počet jednotek vnitřních.

 

Inverter klimatizace - Split klimatizace s proměnným počtem otáček kompresoru. ( Nové technologie ) Klimatizace pouzívá pro regulaci otáček kompresoru inverter, který frekvenčně řídí otáčky a výkon kompresoru v rozmezí 0 - 100 % výkonu. Tím dochází k výraznému snížení spotřeby el.energie, snížení hlučnosti a prodloužení životnosti zařízení.

Dříve dneš již výjmečně používané

on/of klimatizace - Split klimatizace s pevným počtem otáček kompresoru ( Starší technologie ) Jedná se o základní modelové řady split klimatizací. Základem této klimatizace je kompresor on /of s pevným počtem otáček a tudíš potřebné elektrické energie 0 nebo 100%. Klimatizační jednotka v tomto případě pracuje ve dvou stavech. Jede na plný výkon, nebo je zcela vypnuta. Nevíhodou je neustálé zapínání a vypínání, hlučnost, spotřeba el.energie.

 

Invertorová technologie Toshiba


Firma Toshiba, nejen že invertorovou technologii vyvinula, ale jako první výrobce na světě roku 1981 uvedla na trh zařízení s invertorem. Současná zařízení řady Digital Inverter a Super Digital Inverter jsou dnes vybavena tou nejmodernější invertorovou technologií s vektorovým řízením signálu IPDU. Elektronika řídí elektromotor (frekvencí a amplitudou napájení) a tak plynule reguluje okamžitý výkon kompresoru a tím i celého zařízení v širokém rozsahu.

Základní výhody:
- Invertorová jednotka dodává jen takový výkon, jaký je právě potřeba. Proto mají jednotky velmi nízkou spotřebu energie bez provozních ztrát.

- FixSpeed jednotky on/of neustále zapínají a vypínají kompresor, zatímco invertorové jednotky plynule regulují jak výkon, tak otáčky. Výsledkem je menší zatížení a delší životnost celého zařízení.

 

 

Dalším stupněm v oblasti vývoje Invertorovích klimatizací jsou tzv

Digital Inverter klimatizace, Super digital inverter klimatizace (RAV TOSHIBA ), H- inverter klimatizace ( LG )

Vynikají především svími parametry A++, provozním podmínkám až do -20°C topení.

Super Digital Inverter klimatizace - Ten kdo chce to nejlepší může zvolit venkovní jednotku ze série Super Digital Inverter SDI

Excelentní výkon při vysoké účinnosti , maximální délky rozvodů chladiva nebo schopnost provozu chlazení a topení při extrémních vnějších podmínkách dělají z této série absolutního šampiona této třídy na trhu.

Vysoký výkon = Invertorová technologie dosahuje vysokého výkonu v režimu chlazení a topení, bez ohledu na nízké venkovní teploty až do -20°C.

Rychlé chlazení a topení = Ve srovnání s běžnými klimatizačními jednotkami dokáží invertorové jednotky provozovat své kompresory v rychlejším režimu, což jim zajišťuje i vyšší výkon.

Příjemný pocit = invertorové jednotky pracují na maximální výkon až do okamžiku, než je dosaženo požadované teploty. Díky tomu je chlazení / topení rychlejší než u běžných klimatizačních jednotek. Poté se přepnou do režimu s nízkým výkonem, který stačí pro udržení teploty v místnosti. Při velkých výkyvech teploty venkovního vzduchu během dne není nutné klimatizační jednotku neustále nastavovat.


Nízká úroveň hluku a vibrací = Invertorové jednotky TOSHIBA , DAIKIN a LG s DC kompresorem patří mezi nejtišší ze všech klimatizačních jednotek. LG modely 2013 (Klimatizace LG H09MW Prestige ) ve spánkovém režimu pouhých 17dB.

 

Systémy čištění vzduchu

Přídavné filtry  jsou sestaveny u konkrétních jednotek z různých materiálů, látek,organických minerálů..., které odstraňují ze vzduchu látky, způsobující nepříjemné pachy.posilují pak vzduch o vitamíny obsažené v nich - zeolit,katechin...

 

 

Systém čištění vzduchu je vždy podrobně vysvětlen u každé klimatizační jednotky.

Záleží  na tom jaký filtrační systém konkrétní klimatizace obsahuje.

Zde jsou uvedeny jen příklady filtrace vzduchu.

 

Základní stupeň filtrace mají všechny jednotky. Jeho úkolem je odstranit ze vzduchu prach a hrubé nečistoty. Filtr je zhotoven z plastové tkaniny nenáročné na údržbu a bez omezení doby použití. Čištění se provádí pouhým vymytím mýdlovou vodou. Tyto filtry pak zachycují nečistoty ve vzduchu, které přes klimatizaci proudí.

 

Přídavné Filtry - Super OXI DEO Filtr +Super Sterilizer Filtr ..... a mnoho dalších.

Těchto druhů přídavných filtrů je velká spousta, záleží to na konkrétním výrobci klimatizace.

U klimatizace je vždy uvedeno, jaký druh přídavného filtru obsahuje.

Účelem filtrů, které tvoří druhý stupeň filtrace, je zvýšit účinnost čištění a zlepšit parametry vzduchu v místnosti.

 

Plazma filtr

 


 

 

1. Nejprve se částice znečistěného vzduchu elektricky nabijí.

2. Elektricky nabité částice jsou zachyceny na sběrnou elektrodu.

3. Pravidelným omýváním v mýdlové vodě jsou pak zachycené částečky z elektrody odstraněny.

 

 

Ionizátor vzduchu


Vědecké studie prokázaly, že záporné částice - ionty, obsažené ve vzduchu mají velmi příznivý vliv na naše zdraví. Odborně se tyto částice nazývají anionty a podporují celkovou látkovou výměnu, pozitivně působí při odbourávání napětí a stresu a přinášejí tělesnou a duševní svěžest. Ne náhodou se nejvíce záporných iontů vyskytuje v blízkosti moří, vodopádů, hor, borovicových lesů a nebo ve vzduchu po bouřce. Ideální koncentrace pro člověka odpovídá lesnímu prostředí a činí 2.000 iontů na cm3. V uzavřených místnostech je však situace tomuto ideálu velmi vzdálená. V bytech a kancelářích se nachází naopak mnoho zdrojů kladné ionizace. Znečištění vzduchu působením organických nebo anorganických vlivů vede k tomu, že vzduch obsahuje přebytek velkých kladných iontů na úkor malých záporných iontů. Nedochází-li při obohacování vzduchu zápornými ionty zároveň k čištění vzduchu, velké kladné ionty malé záporné ionty pohlcují, neutralizují a pak jako těžké částice např. prach klesají a usazují se na okolní plochy. Jednotky Daiseikaj jsou vybaveny nejen účinnou filtrací, ale i ionizátorem vzduchu, který dokáže vyrobit až 35.000 záporných iontů na cm3 vzduchu. Průměrná skutečná hodnota se pohybuje okolo 10.000 iontů na cm3, ale i tato hodnota odpovídá parametrům vzduchu v okolí vodopádů a převyšuje kvalitu lesního prostředí. Takové množství záporných iontů stačí, aby kompenzovalo přebytek kladných iontů, a aby byla dosažena kvalita vzduchu jako v těch nejčistších oblastech na Zemi. Tím Vám přinášíme maximální pohodu a příjemný pocit z čistého vzduchu.

Pro vypracování kompletní cenové nabídky- viz poptat montáž  je tedy nutno znát následující:

1) Velikost prostoru v m3, který chcete vytápět, nebo chladit.

K tomu přidat počet oken v m2,světovou orientaci místnosti,zda se jedná o podkroví nebo přízemí, zdroje tepla..


2) Značka a typ klimatizace, pokud již máte vybranou.


3) Vaše požadavky na klimatizaci:

- Chci pouze chladit, co nejlevnější provedení.

- Klimatizaci chci využívat celoročně. Hlavně na topení, v létě na ochlazení.Požaduji účinné zařízení s vyvokým COP a tichou venkovní i vnitřní jednotkou,požaduji také plasmový filtr pro aktivní čištění vzduchu.

- Pokud volíte klimatizaci za účelem topení, je nutné si všímat informací -  provozních podmínek venkovní teploty pro topení. Na našem webu je vždy uvádíme vypsány a dále jsou k nalezení v tabulce, kompletní technické specifikace.


4) Vzdálenost vnitřní jednotky od venkovní jednotky ?

Zde se nacení Cu měděné izolované potrubí a další potřebný materiál - kabely, kondenzát.... vždy pro konkrétní montáž. Nutno počítat s ohyby a nezapomínat na tloušťku zdiva.

Do cenové nabídky zahrnujeme montážní materiál dle Vašich požadavků. Konečná cena se pak odvíjí od skutečného množství použitého montážního materiálu.

 

5) Jak se potrubí povede.

Vnitřní a venkovní jednotku je nutno propojit mezi sebou Cu měděným izolovaným potrubím spolu s kabelem, a hadicí pro odvod kondenzátu. Toto vedení se pak vkládá do:

- elektroinstalačních lišt = plastový program

- zasekává se do zdiva

- vloží se do sádrokartonu

- vede se půdou...   atd dle možností.

 

6) Jak se bude řešit odvod kondenzátu z vnitřní jednotky.

Při chlazení vzniká ve vnitřní jednotce kondenzát, ten je nutno odvádět. Nejčastěji se odvádí ven samospádem spolu s vedením potrubí chlazení mezi vnitřní a venkovní jednotkou.

Pokud není možný samospád, je nutno použít čerpadlo.

Někdy se dá kondenzát odvádět do odpadu, který se přivede ve zdi do blízkosti pod jednotku.


7)  Umístění venkovní jednotky.

Venkovní jednotka se umistuje nejčastěji na konzoli na zeď,nebo na konzoli kousek nad zem.Dále pak může být na rovné strěše, šikmé střeše, na podstavě na zemi...  dle přání.

Vzdálenost umístění venkovní jednotky od země! Váha venkovních jednotek může být v rozmezí cca. 30 až 150kg, manipulace s ní může být někdy obtížná, proto je někdy nutné montáž provádět z vysokozdvižné plošiny.

 

8) Vzdálenost domovního rozvaděče elektro od venkovní jednotky.

Pro správné připojení klimatizačního zařízení do el.sítě je nutné vyhotovit

vlastní elektrický obvod s příslušným jistícím prvkem např. jistič 16 C dle dané klimatizace.

Klimatizace jsou již většinou napájeny z venkovní jednotky, což je výhodné.

Toto vedení mají lidé většinou připraveno - napájecí kabel vyveden v místě venkovní jednotky.

Pokud tento napájecí obvod není připraven - lze ho vytvořit. Záleží to vždy na okolnostech,složitosti a délce vedení.

 

9) Další připomínky dle potřeby od Vás.